Wolna Strefa

styczeń / luty 2019

Opublikowano: 11.02.2019

Styczeń to miesiąc zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Klub Wolna Strefa przygotował wiele bezpłatnych i bezpiecznych atrakcji dla podopiecznych w czasie przerwy zimowej trwającej od 14 do 26 stycznia.

W pierwszym tygodniu ferii odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji.

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów priorytetem. Zagrożeń, z którymi mogą zetknąć się odpoczywając w czasie wolnym jest wiele i nie sposób ich wymienić. Dlatego policjanci odwiedzili dzieci i młodzież w Wolnej Strefie w Szczaworyżu. Mundurowi rozmawiali o bezpieczeństwie realizując działania „Bezpieczne ferie”.

Dzielnicowy wraz z profilaktykiem społecznym buskiej komendy na zajęciach w Wolnej Strefie mówili m.in. jak unikać zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej zabawy na śniegu i lodzie. Przestrzegali przed wchodzeniem na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, mówiły, że nie można rzucać śnieżkami w jadące samochody, bo może się to skończyć wypadkiem. Przestrzegali przed zjeżdżaniem sankami ze zbocza wprost na ulicę i podczepianie sanek do samochodów. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Ostrzegali przed nawiązywaniem ryzykownych znajomości w sieci, przekazywaniem swoich danych osobowych czy zdjęć ze swoim wizerunkiem. Na koniec spotkania dzieci miały okazję usiąść za kierownicą radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant.


 

14 stycznia w Klubie odbyły się zajęcia plastyczne i techniczne. Wspólnie zrobiliśmy klubowy karmnik dla ptaszków, a młodsi klubowicze wzięli udział w konkursie plastycznym pt.; „moje wymarzone ferie”.

  

15 stycznia odbył się wspólny wyjazd międzyklubowy do „Kina -Zdrój”, na projekcje filmu „Książę Czaruś”. Poza udanym seansem filmowych, dla naszych podopiecznych był to również dzień integracji międzyklubowej. Zakończeniem dnia był wspólny spacer po parku zdrojowym w Busku-Zdroju.16 stycznia w ramach „sportowej środy” odbył się Turniej tenisa stołowego i Turniej bilardowy. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Chętnych do turniejów nie brakowało. Korzystając z słonecznej, choć mroźnej pogody zorganizowaliśmy również ćwiczenia rozgrzewające oraz gimnastykę w rytm muzyki.


Dodatkową atrakcją w pierwszym tygodniu był wyjazd na basen Koral w Morawicy.


Natomiast zakończeniem tygodnia był wyjazd z podopiecznymi Klubu na lodowisko do Buska-Zdroju, gdzie ćwiczyliśmy naukę jazdy na łyżwach.


Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy na sportowo. Pod hasłem „ w zdrowym ciele zdrowy duch”, dla młodzieży z Klubu Wolna Strefa w Szczaworyżu zorganizowaliśmy rajd po okolicach Buska-Zdroju. Przemierzyliśmy trasę kilku kilometrów. Mimo zmęczenia nie zabrakło dobrego humoru. Wyruszyliśmy spod Klubu w Szczaworyżu, a metą rajdu był Klub „WS” w Janinie.


22 stycznia przeprowadziliśmy w Klubie warsztaty literackie pt.; „Świat jest książką i Ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Tematem przewodnim naszego spotkania i naszych warsztatów literackich przeznaczonych dla dzieci i młodzieży była oczywiście książka i jej przesłanie.
Wiadomo, że obcowanie z literaturą od najmłodszych lat doskonale wpływa na rozwój dziecka. Warsztaty literackie wzbogacają język, jakim na co dzień posługują się najmłodsi. Przygody bohaterów literackich pozwalają zrozumieć postępowanie jakim kierujemy się w rzeczywistości. Natomiast odrealniony świat bajek i baśni uczy abstrakcyjnego myślenia i pobudza wyobraźnię. To wszystko wzbogaca wnętrze i umysł naszych podopiecznych. Odróżnienie dobra od zła to doskonała lekcja wychowania. Dodatkowo czytanie wiersz to dobry przykład rytmiki i szybkiego zapamiętywania.

W programie warsztatów literackich przewidzieliśmy:

- wspólne czytanie bajek i baśni

- pisanie wierszy

- pogadanka na temat „mojej ulubionej książki”

Nasze warsztaty to przede wszystkim wspaniała zabawa edukacyjna.


 

23 i 25 stycznia odbyły się zajęcia muzyczne pt,; „ Z muzyką za pan brat”.

Klubowicze chętnie uczestniczyli w „grach i zabawach muzycznych”. Zajęcia miały na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej podopiecznych. Ta forma zajęć przyczynia się również do zaspokojenia potrzeby ruchu przez ćwiczenia rytmiczne oraz poprawne i estetyczne poruszanie się podczas różnego rodzaju zabaw przy muzyce.

Muzyka to dziedzina, która sprzyja spontanicznej wypowiedzi dziecka ze względu na różnorodne środki wyrazu. Rozwija pamięć, koncentrację, słuch, ale przede wszystkim rozwija wyobraźnię, mobilizuje do działania i współdziałania w grupie. Klubowicze bardzo chętnie uczestniczyli w tego typu zajęciach, ponieważ podczas zabaw mogą wyrazić własne emocje i przeżycia. Dodatkowo słuchanie muzyki wpływa na podopiecznych relaksacyjne oraz wizualizacyjnie stanowiąc pewną formę terapii. Ponadto w trakcje zajęć wychowankowie mogli zapoznać się z instrumentami muzycznymi, uczą się śpiewu, tańca oraz gry na gitarze. Uczestniczyli w lubianych zabawach jak „karaoke”, „mam talent”, i „jaka to melodia”. Dużym zainteresowaniem w Klubie cieszyła się również zabawa „imitacja dźwięku” polegająca na wydobywaniu muzyki z przedmiotów codziennego użytku.

Zajęcia przeprowadzone były przez wychowawcę. Dzieci i młodzież biorąc udział w tej sekcji uczą się jak efektywnie i ciekawie w swobodnej i radosnej atmosferze spędzać wolny czas. Szczególny nacisk w tej sekcji skierowany jest na rozwijanie umiejętności artystycznych naszych klubowiczów. Dzieci i młodzież w ramach tych zajęć sekcji przygotowywali się do przedstawień i występów na scenach oraz reprezentowania naszego Klubu na zewnątrz.


 

24 stycznia odbył się wyjazd do Kielc na międzyklubowe zawody sportowe „Play Off 2019” w piłkę nożną oraz siatkówkę. W programie oprócz zawodów sportowych przeprowadziliśmy również gry i zabawy integracyjne oraz zorganizowaliśmy poczęstunek dla podopiecznych. Klub w Szczaworyżu reprezentowali chłopcy w wieku 14-16 lat, którzy trafili do półfinału w rozgrywkach z piłki nożnej.


 

26 stycznia odbyło się podsumowanie tegorocznych ferii zimowych oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Wspólnie z klubowiczami zaprojektowaliśmy antyramę ze zdjęciami z okresu 14-16 stycznia, która zdobi nasz Klub.

Natomiast zwycięzca konkursu plastycznego otrzymał dyplom i nagrodę.


 

Poza harmonogramem ferii zimowych w Klubie Wolna Strefa obyły się sekcje zainteresowań tak jak w poprzednim miesiącu czyli: plastyczna, misz-masz, sportowa, muzyczna, medialna.

Regularnie odbywały się również warsztaty profilaktyczne.

 

Miesiąc luty rozpoczęliśmy dość artystycznie, 6 lutego  w KCK w Kielcach odbyła się "FESTOSTREFA" czyli Festiwal Młodych, będąc podsumowaniem całorocznej pracy w Klubach Wolna Strefa.


Sekcja plastyczna - "Karteczki Walentynkowe"


"Walentynkowe wyjście do Kina Zdrój" w  Busku-Zdroju

Dnia 14 lutego z okazji walentynek Klub WS Szczaworyż wraz z Klubem WS Busko udaliśmy się do kina na projekcje popularnej komedii.  Film okazał się strzałem w dziesiątkę, nie zabrakło dobrego humoru i świetnej zabawy.  Na koniec udaliśmy się na wspólny spacer po parku zdrojowym. Walentynkowe wyjście okazało się doskonałym przykładem na integracje.